Kouran metsästysseura ry

Linnunpönttötalkoot majalla 15.4.

Seura järjestää majalla lauantaina 15.4. klo 10 alkaen riistanhoitopäivän, tämän vuoden teemana linnunpönttöjen rakentaminen kaikenkokoisille linnuille. Myös seuran toiminta-alueen asukkaat ovat tervetulleita nikkaroimaan pönttöjä vaikkapa omaan pihapiiriin ripustettavaksi.


Paikalle saadaan pönttösorvi, jolla voi sorvauttaa omista puista pönttöjä. Sorvilla onnistuvat pikkulinnun pöntöt: pöllin pituus ~35cm, paksuus väh. 15cm, sekä telkänpöntöt; pöllin koko 60cm/27cm. Telkänpönttöjä voidaan tehdä vain rajoitettu määrä työn hitauden vuoksi. Huom! Sorviin sopivat puulajit ovat kuusi, koivu ja mänty.


Majalla on jonkun verran lautatavaraa pönttöjen tekoa varten, omia värkkejä ja työkaluja voi tuoda.
Riistajaosto on hankkinut värkit kymmeneen sorsan keinopesään, jotka sijoitetaan seuran alueelle painopisteenä uusi kosteikko.


Tarjolla makkaraa ja mehua.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.